1. خانه
  2. اخبار
  3. آقای رئیسی در ورزش به قولش عمل کرد/ دولت باید دست از سر استقلال و پرسپولیس بردارد

آقای رئیسی در ورزش به قولش عمل کرد/ دولت باید دست از سر استقلال و پرسپولیس بردارد

دبیرکل سابق کمیته ملی المپیک و رییس انجمن ورزش شرکت های ایران می‌گوید وزیر جدید ورزش باید سهم ورزش در تولید ناخالص ملی را افزایش دهد.
مجتبی احسانی – خبرگزاری موج؛ وزارت ورزش و جوانان در حالی در آستانه انتخاب ریاست جدیدش قرار دارد که در خصوص مهمترین انتقاداتی که نسبت به عملکرد پیشین این وزارتخانه می‌شود میتوان به عدم توجه به مباحث اقتصادی و درآمدزایی در رشته های مختلف ورزشی اشاره کرد. حالا که گفته می‌شود به احتمال بسیار زیاد حمید سجادی به عنوان گزینه نهایی مدنظر سید ابراهیم رئیسی به عنوان وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان به مجلس شورای اسلامی معرفی شود، گفتگویی انجام دادیم با دکتر سید امیر حسینی مشاور توسعه مدیریت، رییس انجمن ورزش شرکت های ایران و دبیرکل سابق کمیته ملی المپیک تا ارزیابی بهتری از انتخاب رئیس جمهور جدید برای وزارت ورزش و جوانان به دست آوریم.
 
رئیس جمهور منتخب به قولش عمل کرد
جناب آقای رییسی به قول خود عمل کردند و یک فرد ورزشی را به عنوان وزیر ورزش و جوانان انتخاب کردند زیرا آقای سجادی هم قهرمان ملی بوده و هم المپین بوده و سوابق اجرایی داشته و همچنین ارتباط خوبی با دانشگاه ها و مراکز فرهنگی دارد.
 
ایجاد شغل و افزایش تولید ناخالصی در ورزش
یکی از مهم ترین چالش های فعلی این است که صنعت ورزش جایگاه خود را در تولید ناخالص داخلی از دست داده است. صنعت ورزش یک کسب و کار چند میلیاردی در دنیا است و در کشورهای مختلف دو تا سه در صد از درآمد های ناخالص داخلی را به آن اختصاص می دهند.
یکی از چالش های دیگر در ورزش باشگاه های ورزشی است که در دوران کرونا به شدت آسیب دیده اند و باید کمک به آنها را در دستور کار قرار داد و آن را حل کرد.
مسئله دیگری که وزارت ورزش با آن مواجه است طرح های نیمه تمام ورزشی است که باید منابع مالی مناسبی را در اختیار آنها قرار دهند.
یکی دیگر از کارهایی که باید از طریق این وزارتخانه انجام شود این است که افرادی را به کار بگیرند که برنامه های مناسبی برای پیشرفت و استفاده از ظرفیت های ورزشی داشته باشند. ایجاد شغل در صنعت ورزش یکی از مسائلی است که باید به آن توجه شود و با توجه به دغدغه های آقای رئیسی مبنی بر ایجاد شغل در جامعه میتوان به مسئله مشاغل ورزشی نیز توجه کرد.
آقای سجادی حتما برنامه هایی برای ایجاد شغل در ورزش دارند و با تجربه ای که دارند موقعیت های مناسبی برای سلامتی و تفریح ایجاد خواهند کرد. در وزارت ورزش باید افکار جدید و اندیشه های جدیدی برای موفقیت در عرصه های مختلف ورزش داشته باشند.
 
خصوصی سازی در ورزش: دولت باید دست از سر استقلال و پرسپولیس بردارد
جناب سجادی قطعا راهکارهایی برای خصوصی سازی استقلال و پرسپولیس دارند با توجه به اینکه باشگاه استقلال و پرسپولیس باشگاه های ورشکسته ای هستند و من پیشنهادی به آقای سجادی این است که این دو باشگاه منحل و دوباشگاه جدید ایجاد کنند و از طریق سهام بورس هواداران را در باشگاه ها سهیم کنند. در این خصوص فقط کافی است نام دو باشگاه به صورت جزئی تغییر کند. به عنوان مثال می توانند با یک نام جدید مثل استقلال نوین و با همین کادر به کار خود ادامه دهند.
استقلال و پرسپولیس با سرمایه عظیم مردمی نیاز به کمک دولت ندارند و دولت باید دست از سر آنها بردارد.
برای مثال وقتی مسی وارد باشگاه پاریسن ژرمن می شود چقدر از لحاظ اقتصادی به این باشگاه کمک می کند. به هر حال دولت باید به این دو باشگاه آزادی دهد تا از این بن بست رهایی یابند.

فهرست